Prawie wszyscy Polacy myją zęby, ale tylko co dziesiąty robi to w sposób, który skutecznie zapobiega próchnicy. Teraz naukowcy chcą uczyć, jak skuteczniej myć zęby.

Większość rodaków regularnie myje zęby pastą z fluorem. Jednak tylko nieliczni wiedzą, jaka jest najlepsza technika szczotkowania, jak używać pasty do zębów i jak fluor zapobiega próchnicy.

W dwóch oddzielnych badaniach Maria i jej koledzy badali zwyczaje szczotkowania zębów w wieku 15-16, 31-35, 60-65 i 76-80 – jak często i jak długo, jak często używa się pasty z fluorem, ile pasty nakłada się na szczoteczkę do zębów i ile wody zużywa się podczas i po szczotkowaniu zębów.

Wyniki pokazują, że tylko dziesięć procent populacji używa pasty do zębów w najbardziej efektywny sposób. Polacy na ogół myją zęby, ale głównie ze względu na normy społeczne i poczucie świeżości zamiast zapobiegania próchnicy. Obywatele mogliby znacznie poprawić stan zdrowia jamy ustnej, ucząc się, jak zmaksymalizować działanie pasty do zębów z fluorem.
Niemniej jednak badanie pokazuje, że 80 procent jest ogólnie zadowolonych z tego, jak dbają o zęby.

Większość badanych osób nauczyła się myć zęby w dzieciństwie od rodziców. Nawet jeśli zostali poinformowani o skuteczniejszych technikach w późniejszym życiu, nadal myją zęby tak, jak zawsze. Naukowcy dochodzą do wniosku, że należy poszerzyć wiedzę na temat szczotkowania, a udzielane porady muszą być prostsze, jaśniejsze i łatwiejsze w użyciu.

Czy wiedziałeś, że 25 procent polskich nastolatków nie myje regularnie zębów? Kobiety poniżej 35 roku życia są najlepszymi w szczotkowaniu zębów? Około jednego Polaka na czterech uważa, że ​​głównym zadaniem fluoru jest utrzymanie świeżości jamy ustnej? Ponad 70% dorosłych nigdy nie zostało poinformowanych o najlepszym sposobie używania pasty do zębów? Od 55 do 75 procent spłukują wodą po szczotkowaniu?

Naukowcy mówią:

  • Stosuj pastę do zębów co najmniej dwa razy dziennie, po śniadaniu i przed snem.
  • Jeśli często masz próchnicę, używaj pasty do zębów z większą ilością fluoru.
  • Unikaj spłukiwania wodą po szczotkowaniu.
  • Badania pasty do zębów i szczoteczek; Wiedza, postawy i zachowania wśród polskiej młodzieży i dorosłych zostały potwierdzone badaniami.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *