Implant zęba to mały, metalowy i wzmocniony tytanem pręt, który jest umieszczany w kości szczęki w celu zastąpienia korzenia zęba lub w niektórych przypadkach, aby utworzyć most dla innych rodzajów uzupełnień. Kilkanaście lat temu podstawą w stomatologii była odbudowa zęba, ale charakteryzowała się ona małą stabilnością dlatego na przestrzeni ostatnich lat tak bardzo rozwinęła się rekonstrukcja protetyczna, dzięki której można doskonale odtworzyć naturalne uzębienie.

Implanty zębowe – Jakie są ich największe zalety?

Implanty dentystyczne mają wiele zalet w porównaniu z innymi rodzajami protez, takimi jak korony i mosty. Główną zaletą jest to, że po włożeniu do ust nie wymagają żadnej renowacji. Mogą pozostać na miejscu na stałe bez konieczności wymiany, jak większość protez. Nie ma również ograniczeń dotyczących jedzenia lub mówienia z założonymi implantami dentystycznymi. W przeciwieństwie do koron i mostów, można je usunąć w dowolnym momencie, nie powodując uszkodzenia sąsiednich zębów lub dziąseł. Pozostałe ważne zalety implantów zębowych:

  • są bezpieczne,
  • wpływają pozytywnie na stan fizyczny i psychiczny,
  • zwiększają pewność siebie,
  • gwarantują piękny uśmiech.

Czym są implanty cyrkonowe?

Cyrkon to metal stosowany w implantach dentystycznych. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i trwałością, a także posiada pewne unikalne właściwości, które sprawiają, że jest idealny do stosowania jako materiał na cyrkonowe implanty dentystyczne. Cyrkon to stop cyrkonu, krzemu, aluminium i tlenu. Producent implantów wykorzystuje metal do stworzenia implantu z tlenku cyrkonu lub cyrkonu. Materiały te są następnie mieszane z innymi metalami, takimi jak tytan, stal nierdzewna lub stop niklowo-tytanowy. Najpopularniejszy rodzaj implantów cyrkonowych jest wykonany z proszku ceramicznego cyrkonowego zmieszanego z proszkiem tytanowym.

Czy implanty zębów są trwałe? Ile czasu wytrzymują?

Implanty stomatologiczne są niezwykle trwałe i zachowują bardzo dobry stan przez okres co najmniej 10 lat. W tym czasie mogą być komfortowo użytkowane, ale należy pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Utrzymanie higieny jamy ustnej w dobrym stanie przedłuża żywotność implantów zębowych. Na to ile czasu wytrzyma implant zębowy duży wpływ ma także ogólny stan zdrowia a także uwarunkowania anatomiczne szczęki.

Między tkanką kostną a implantem musi dojść do pewnego rodzaju połączenia – jest to proces zwany osteointegracją. Jeżeli do niego nie dojdzie wówczas implanty zęba wypadną po kilku tygodniach od wszczepienia. Uraz szczęki czy osteoporoza również mogą skrócić żywotność implantów zębowych, dlatego ważne są regularne kontrole u dentysty.

Co to jest most protetyczny?

Most protetyczny to most zastępujący brakujące zęby. Za pomocą mostów protetycznych można szybko i niedrogo uzupełnić luki w uzębieniu. Montuje się go w oparciu o dwa zęby stałe okalające ubytek – stąd pochodzi jego nazwa most protetyczny. Może on być wykonany z metalu, ceramiki lub porcelany i przymocowany do zębów za pomocą kleju dentystycznego.

Mosty protetyczne umożliwiają szybkie uzupełnienie luki powstałej na skutek utraty nawet kilku zębów obok siebie – bez znaczenia czy jest to dolny czy górny łuk zębowy.

Źródło: Varsovia Dental

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *