Donice na taras pojawiają się w wielu prywatnych posesjach oraz ogrodach. W pierwszej kolejności należy jednak zwrócić na podstawowe kryteria, dzięki którym donica spełni oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Cierpliwe działania doprowadzą do tego, że ogród będzie zadbany i wyposażony w racjonalny sposób. Jakie właściwości donic ogrodowych warto wziąć pod lupę?

Co jest ważne przy doborze donic ogrodowych? Wskazówki

Przy doborze donic na taras ważne jest to, aby nie lekceważyć potrzeb roślin. Trzeba pamiętać o ich wielkości, możliwości rozrostu korzeni czy też potrzebach wegetatywnych. Wysokość donicy powinna wynosić minimum 1/3 aktualnej wysokości rośliny, a średnica odpowiadać rozmiarom systemu korzeniowego. Ponadto musi być stworzona z wysokiej jakości materiałów (najlepiej, gdy jest to elegancka ceramika). Strzałem w dziesiątkę okażą się mrozoodporne donice na tarasy, które jednocześnie można przenieść do wnętrza budynku. Donice powinny sobie radzić z niekorzystną aurą, deszczem i zmieniającymi się temperaturami. Kluczową kwestią jest też zdolność do odparowania nadmiaru wilgoci. Inne istotne właściwości to:

  • połączenie wytrzymałości z funkcjonalnością,
  • zestawienie prostoty wykonania, minimalistycznego designu oraz eleganckiej prezencji,
  • podwyższona odporność na długotrwałą ekspozycję na czynniki zewnętrzne.

Kierując się tymi kryteriami, zachodzi bardzo duże prawdopodobieństwo tego, że wybrana donica na taras nie będzie miała słabych stron i posłuży w ogrodach przez wiele długich miesięcy.

Donice ogrodowe – na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę?

Doniczki ogrodowe występują oczywiście w różnych rozmiarach i kolorach (jasny kamień, szarość, turkus, brąz, beż) . Za każdym razem należy je dopasowywać do stylu własnego ogrodu, dlatego też czasami nie obejdzie się bez współpracy z architektem krajobrazu. Dodatkowo donica ogrodowa nie powinna się wywracać pod wpływem silnych podmuchów wiatru. Do wyboru są modele masywniejsze oraz lżejsze. Dużo zależy od tego, czy zakupioną donicę będzie się chciało systematycznie przenosić, czy też ma pozostać w jednym miejscu przez dłuższy czas.

Nowoczesnym rozwiązaniem będą donice podświetlane, które sprawdzą się przede wszystkim po zmroku, a więc np. wtedy, gdy chce się rodzinnie popatrzeć na gwieździste niebo czy też organizuje się grilla ze znajomymi. Dlaczego w ogóle doniczki ogrodowe cieszą się tak dużym zainteresowaniem ze strony właścicieli prywatnych posesji z ogrodami? Z prostego powodu – pomagają wyeksponować piękno roślin i ułatwiają ich codzienną pielęgnację. Donice na tarasy można znaleźć w sprawdzonych hurtowniach, takich jak np. Dolagra.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *