Dobre praktyki w biznesie są coraz bardziej popularne. Ich wdrożenie może przynieść naprawdę satysfakcjonujące efekty, a także zyski dla całego przedsiębiorstwa. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ich temat.
Sprawiedliwy handel
Jednym z rozwiązań, o którym z pewnością warto wspomnieć jest sprawiedliwy handel fair trade, czyli partnerstwo handlowe. Zasady sprawiedliwego handlu są bardzo proste. Opiera się on na wzajemnym szacunku, dialogu oraz przejrzystości. Dzięki temu bardzo szybko można uzyskać równość w międzynarodowym handlu.
Te dobre praktyki biznesowe przyczyniają się do rozwoju firm, a także do polepszania ogólnych warunków handlowych i ochronienia produktów pochodzących od producentów spychanych na margines.
Program fair trade
Fair trade w Polsce pozwala na skuteczne przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom rynkowym. Dzięki niemu mieszkańcy różnych krajów Azji czy Afryki mogą pracować w równych warunkach i nawiązywać kontakty handlowe z resztą świata.
Sprzedaż produktów sprawiedliwego handlu to warta propagowania forma współpracy stawiającej na rozwój. Dzięki temu można udowodnić, że ograniczanie nieuczciwych praktyk gospodarczych i sprawiedliwe podejście w handlu światowym jest możliwe.
Warto zaznaczyć, że wszystkie produkty, które noszą miano Produktów Sprawiedliwego Handlu posiadają specjalny certyfikat Organizacji Sprawiedliwego Handlu lub inny certyfikat, który potwierdza, że podczas produkcji spełniono wszelkie standardy Fair Trade.
Na czym jeszcze opiera się sprawiedliwy handel?
Oprócz wyżej wymienionych założeń, sprawiedliwy handel opera się także na kilku dodatkowych zasadach. Bardzo ważne jest zachowanie uczciwej ceny, której wysokość powinna być ustalona w oparciu o lokalne założenia. Ponadto wszelkie praktyki handlowe muszą się opierać na szacunku. Ważne jest zachowanie krótkiego czasu oczekiwania na zapłatę, a także utrzymaniu relacji między poszczególnymi organizacjami handlowymi, a producentami.
Kolejnym założeniem, które należy wziąć pod uwagę jest zachowanie sprawiedliwego systemu płac zarówno w przypadku mężczyzn i kobiet. Pracodawca musi także zapewnić pracownikom bezpieczne warunki pracy. Kolejnym założeniem jest podejmowanie wszelkich decyzji w sposób demokratyczny, wspólnie ze wszystkimi zainteresowanymi.
Znaczącym zadaniem organizacji Sprawiedliwego Handlu jest też nauka i zwiększenie świadomości dotyczącej podejmowania etycznych wyborów przez konsumentów. Ma to bardzo duże znaczenie dla wszystkich segmentów handlu.
Wdrażanie dobrych praktyk biznesowych ma bardzo duże znaczenie dla polepszenia ogólnych warunków handlowych na świecie. Warto wdrażać systemy Fair Trade i pokazywać, że jak najbardziej można odnosić znaczące sukcesy w biznesie, kiedy stawia się na pierwszym miejscu ludzi i ich dobro. Większa sprawiedliwość i poszanowanie w świecie handlu jest jak najbardziej możliwa i każdy powinien dodawać swoją cegiełkę do starań o lepsze jutro, większą równość i sprawiedliwość.