Sprawy o alimenty

Obowiązek alimentacyjny trwa tak długo, jak długo dziecko nie jest w stanie utrzymywać się samodzielnie. Jeśli jeden z rodziców nie chce łożyć na utrzymanie potomka dobrowolnie, możemy złożyć pozew o alimenty. Dziś przybliżamy najważniejsze formalności związane z tym procesem.

Jak napisać pozew o alimenty?

Formułując pozew o alimenty, należy pamiętać, żeby takie pismo zawierało wszystkie wymagane informacje. Trzeba tam uwzględnić dane stron (lub dane ich pełnomocników), wniosek o zasądzenie alimentów, kwotę alimentów oraz uzasadnienie wniosku. Oprócz tego wymagane są także takie informacje, jak: miejscowość i data, adres sądu itp.
Wiele wątpliwości może budzić uzasadnienie. W tej sekcji należy umieścić informacje o miesięcznych opłatach związanych z opieką nad dzieckiem. Nie możemy pominąć także dokumentów, które należy dołączyć do pozwu. Mowa np. o:

  • zaświadczeniu z zakładu pracy o zarobkach;
  • skróconym odpisie aktu urodzenia dziecka;
  • rachunkach poświadczających wydatki na dziecko.

Sprawy o alimenty – co musisz o nich wiedzieć?

Przeważnie pierwsza rozprawa odbywa się ok. 2-3 miesiące po złożeniu pozwu. Podczas sądowego postępowania o alimenty sąd zapoznaje się z sytuacją rodzinną i majątkową małoletniej osoby oraz poznaje możliwości finansowe pozwanej osoby.

W wielu przypadkach potrzebna jest tylko jedna rozprawa. Czasami musi odbyć się jednak kilka rozpraw. Warto zdawać sobie sprawę, że zasądzone świadczenie może ulec zmianie – jeśli sytuacja majątkowa osoby, płacącej alimenty, się zmieniła, może ona domagać się od sądu obniżenia alimentów.

Sprawy o alimenty

Jak zabezpieczyć swoje interesy w przypadku sprawy o alimenty?

Fachowa pomoc doświadczonego specjalisty znacznie uprości cały proces pisania pozwu. Takie wsparcie da nam pewność, że nie zapomnieliśmy o żadnym szczególne. Współpraca z prawnikiem oznacza także, że będziemy doskonale wiedzieć, jak będą wyglądały kolejne etapy, m.in. sprawy o alimenty.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *