Metody badań nieniszczących (NDT)

Czy chcesz dowiedzieć się, czy konstrukcja jest bezpieczna? W naszym akredytowanym laboratorium Jordan NDT oferujemy Tobie wykonanie badań nieniszczących konstrukcji. Świadczymy usługi dla klientów na terenie całego kraju.

Czym są badania nieniszczące konstrukcji?

Badania nieniszczące konstrukcji stanowią grupę metod badawczych, dzięki której dowiesz się: jakie właściwości ma materiał obiektu oraz z badań otrzymasz także informację na temat tego, czy inne czynniki nie wpływają na jego właściwości strukturalne oraz powierzchniowe.

Badania nieniszczące konstrukcji są przeprowadzane w celu wykrycia niedociągnięć oraz ocenienia tego, jaki charakter mają te wady. Wykonywane są dla zachowania bezpieczeństwa oraz sprawdzenia zaistnienia ewentualnej awarii. Im ważniejszy jest obiekt tym bardziej dotkliwe są skutki jego uszkodzenia.

Jakie rodzaje badań nieniszczących są u nas dostępne?

Wśród rodzajów badań nieniszczących wyróżnia się:

  • badania wizualne (VT), które polegają na oględzinach zewnętrznych – to badania, które są przeprowadzane wstępnie w połączeniu z inną metodą badań nieniszczących. Wykorzystuje się w niej wzrok oraz dodatkowe narządy: zestaw lusterek, lupa, peryskop, endoskop, wideoskop. Ta metoda pozwala na wykrycie niedociągłości powierzchniowych.
  • badania penetracyjne (PT) – to badania, które pozwalają na wykrycie niedociągłości powierzchniowych o szerokościach do 10 m. takich jak pęknięcia zmęczeniowe, szlifierskie, porowatości, rozwarstwienia, wżery
  • badania magnetyczno-proszkowe (MT) – to metoda, która służy do kontroli powierzchniowych materiałów ferromagnetycznych
  • badania ultradźwiękowe (UT) to badania, które polegają na wprowadzeniu fal ultradźwiękowych do obiektu.
  • badania prądami wirowymi (ET) – polega na wzbudzeniu zmiennego pola elektromagnetycznego w badanym materiale.
  • radiografia przemysłowa (RT) – pozwala na wykrycie wewnętrznych i powierzchniowych niedociągłości obiektów.

Potrzebujesz przeprowadzić badania nieniszczące konstrukcji? Masz dodatkowe pytania? Skorzystaj z naszej oferty.

 

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *